مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

از جمله پر تکرارترین و متداول ترین سوالاتی که پس از تزریق بوتاکس از سوی بیماران پرسیده می شود این است که بعد از پروسه چه اقداماتی لازم است انجام دهیم. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس از اهمیت ویژه ای در روزهای ابتدایی برخوردار است و می تواند بر نتایج حاصل از تزریق به خوبی تاثیرگذار شود. بوتاکس دارویی است که به طور موقت عضلات نواحی مورد نظر درمان را فلج می کند و در رفع چین و چروک ها بسیار اثر بخش است. هر چند تزریق توسط پزشک متخصص و آموزش دیده می تواند نتیجه را تعیین کند اما رعایت دستورالعمل های پس از آن ماندگاری و اثر آن را تضمین می نماید. چنانچه شما نیز طالب دریافت اطلاعاتی در این خصوص هستید تا انتهای مقاله دکتر فرشاد رحیمی ما را همراهی کنید.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس - دکتر فرشاد رحیمی

 

اهمیت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

در ابتدای مقاله لازم دانستیم در خصوص ضرورت رعایت نکات مراقبتی صحبت نماییم تا شما را برای رعایت نکاتی که در ادامه گفته می شوند ، مصمم تر کنیم. از نظر بهترین دکتر پوست و مو تهران، مراقبت ها پس از این روش جوانسازی به دلایل زیر از اهمیت برخوردار است :

 1. جلوگیری کردن از جابجایی و انتشار ماده تزریق شده در لایه های زیرین پوست و گلوله شدن آن
 2. به حداقل رساندن عوارض ناخواسته اما طبیعی مانند تورم در موضع ، کبودی و درد در ناحیه
 3. پیشگیری از عوارض جدی نظیر عدم تقارن ، فلج شدن اندام های غیر هدف
 4. جلوگیری از عفونت در موضع تزریق
 5. دستیابی به نتیجه ای بهتر
 6. حفظ سلامت اندام مورد نظر
 7. کاهش یافتن دوره ریکاوری

چنانچه تمامی دستورالعمل های آورده شده در ادامه مقاله را به همراه نکات ارائه شده توسط پزشک معالج خود به خوبی رعایت نماید ، از تمامی عوارض یاد شده پیشگیری می شود و طول عمر این روش جوانسازی و زیبایی افزایش می یابد.

کمپرس سرد – مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

تزریق کردن سم بوتولینوم می تواند منجر به ایجاد برجستگی های با درجات خفیف یا شدید و درد در عضو مورد تزریق شود. بنابراین در صورت مواجه شدن با این مساله ، با استفاده از کمپرس سرد می توانید آن را برطرف نمایید. لازم است به این نکته توجه ای ویژه داشته باشید که در طول نقاهت پوست موضع بسیار حساس و آسیب پذیر است در نتیجه کمپرس را در حوله یا پارچه ای تمیز و استریل بپیچید تا سرمای زیاد به ناحیه لطمه ای وارد نکند.

✔ نکته: کمپرس های سرد جهت رفع تورم و کبودی در ناحیه نیز از سوی بخش زیادی از پزشکان توصیه می شوند بنابراین می توانید آن را جایگزین مصرف مسکن ها کنید.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق

دکتر فرشاد رحیمی بر این باورند که یکی از مهمترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس نحوه خواب و استراحت است. بنابراین اگر شما تزریق را با هدف رفع چین و چروک ها و خطوط موجود در صورت خود انجام داده اید از خوابیدن بر روی صورت خود جدا خودداری کنید چرا که اعمال فشار بر موضع می تواند منجر به انتشار و جابجایی ماده شود. در هنگام خواب ، سر خود را بالاتر از شانه هایتان قرار دهید تا گردش خون بیشتر در موضع موجبات افزایش کبود شدن را فراهم نکند.

گرمای زیاد چه تاثیری بر موضع تزریق بوتاکس می گذارد؟

قرار گرفتن در محیط های گرم مانند سونا یا حمام با آب داغ ، می تواند ماده را به نواحی غیر هدف منتشر کند و اثر بخشی آن را کاهش دهد. از سویی دیگر گرما سبب افزایش گردش خون می شود و ریسک خونریزی هر چند کم را از ناحیه بیشتر می نماید. در نتیجه ، در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس به خاطر داشته باشید که به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار نگیرید و این امر برای بانوان شامل قرار گرفتن در کنار اجاق گاز نیز می شود.

استحمام پس از تزریق

دوش گرفتن و حمام کردن از دیگر مواردی است که در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس نیاز است به آن توجه ای ویژه ای داشته باشید. البته حمام کردن بعد از گذشت چند ساعت اصلا مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند اما آن چه اهمیت دارد این است که دمای آب را به گونه ای تنظیم کنید که داغ نباشد چرا که آب داغ می تواند محلول را رقیق کرده و از جای خود جابجا نماید و نتیجه نامطلوبی بدست آید. ماندن در آب داغ وان ، پاک کردن و شستن صورت با آب دمای بالا نیز تا بعد از بهبودی ممنوعیت دارد.

داروها – مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

داروهای ضد انعقاد خون نظیر آسپرین در بازه زمانی نقاهت ممنوع هستند. این داروها می توانند ریسک خونریزی را افزایش داده و منجر به شدت گرفتن کبودی ها در موضع می شوند. بنابراین اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید و به همین دلیل داروهایی مصرف می کنید ، حتما پیش از تزریق آن را پزشک اطلاع دهید تا با صلاحدید ایشان مصرف داروها را ادامه دهید. علاوه بر داروهای شیمیایی ، پزشک را در جریان استفاده از هر گونه دارو و مکمل گیاهی نیز بگذارید. به طور مثال چای سبز ، ویتامین ای و امگا سه موجب رقیق شدن خون می شوند و می تواند اثر سو نظیر کبودی و خونریزی بر موضع بگذارند.

مضرات آرایش کردن بعد از تزریق

اغلب متخصصان در این حوزه پیشنهاد می کنند برای چند ساعت از آرایش کردن خودداری کرده و آن را به تعویق بیندازید زیرا این کار موجب اعمال فشاری بر صورت می شود و موجب جابجا شدن ماده می شود. در مهمترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، پزشکان توصیه می کنند هر گونه دستکاری و مالش ناحیه انجام نشود به همین دلیل است که آرایش بعد از بوتاکس در ساعات اولیه موجب پخش شدن ماده در عضلات اطراف می شود. همچنین مواد آرایشی ممکن است موجب حساسیت پوست شده و بر اثر آن نیاز باشد پوست خارانده شود و همین امر نیز اثرگذاری ماده را تحت شعاع قرار می دهد.

استعمال دخانیات و الکل بعد از تزریق

در دستورالعمل های پزشکان متخصص در بخش مراقبت های بعداز تزریق بوتاکس ، به طور جدی مصرف الکل و نوشیدنی های حاوی الکل را ممنوع اند. نوشیدن این نوشیدنی ها واکنش های منفی مانند کبودی را در پی می آورند و دور نقاهت را طولانی تر می نمایند. استعمال دخانیات نظیر سیگار و قلیان نیز به همین دلیل مجاز نبوده و ضروری است که استفاده از آن ها را برای مدت 72 ساعت کنار بگذارید.

سایر مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

حداقل تا حدود یک هفته کامل پس از پروسه در معرض نور آفتاب به طور مستقیم قرار نگیرید تا اثر بخشی ماده تضمین شود. پس از آن نیز نیاز است حتما از ضد آفتاب هایی با کیفیت بالا و اس پی اف مناسب استفاده نمایید. سایر موارد از زبان دکتر فرشاد رحیمی عبارتند از:

 1. در بازه زمانی اعلام شده توسط پزشک ، نقاهت شما به پایان می رسد اما در طول این مدت از خوردن نوشیدنی ها و خوراکی های داغ خودداری نمایید.
 2. در مدت زمانی در حدود 24 ساعت ، از خم کردن سر خود پرهیز کنید.
 3. فعالیت های سنگین خود را برای یک روز کامل کنار بگذارید.
 4. انجام ورزش بعد از تزریق ، تا حدود 72 ساعت ممنوعیت دارد و اگر به طور حرفه ای ورزش می کنید در خصوص از سر گرفتن تمرینات ورزشی با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس - دکتر فرشاد رحیمی

 

آیا می توان در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس تمرین و ورزش کرد ؟

بعد از اینکه این پروسه زیبایی را انجام دادید پزشک یا یکی از پرستار ها موارد مهم و راهنمایی های مربوط به این عمل را برای شما توضیح می دهند. به طور کلی شما باید حداقل تا سه ساعت بعد از تزریق این ماده از انجام هرگونه تمرین و فعالیت فیزیکی سنگین بپرهیزید. تنها فعالیت مفیدی که می توانید انجام دهید این است که به مدت 1 ساعت بعد از پروسه ابرو های خود را منقبض و منبسط کنید این تمرین ممکن است هیچ تاثیری نداشته باشد ، اما در بسیاری از موارد توانسته باعث دریافت نتیجه بهتر شود و کمک کرده است.

چه مقدار زمان باید از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس بگذرد تا بتوانید الکل مصرف کنید ؟

به طور کلی اکثر پزشکان می گویند که بهتر است از مصرف الکل به مدت یک روز قبل از پروسه و تا 24 ساعت بعد از آن کنار بگذاریم ؛ زیرا این ماده می تواند مانند دارو هایی از قبیل آسپیرین خون را رقیق کند و باعث ایجاد خونریزی و افزایش آن گردد. همچنین الکل باعث کاهش سرعت بهبود و افزایش احتمال کبودی در ناحیه تزریق در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس می گردد.

کلام آخر

امیدواریم در این مبحث از زبان بهترین پزشک پوست و مو تهران، دکتر فرشاد رحیمی توانسته باشیم توضیحات کافی را در خصوص مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس به شما ارائه دهیم تا بتوانید با تکیه بر آن ها از این تکنیک جوانسازی بهره کافی را ببرید و شاهد ماندگای بیشتر و عوارض کمتری از درمان باشید. عوارض تزریق شامل درد ، کبودی و تورم طبیعی بوده و اگر علائم با وجود رعایت نکات گفته شده شدت گرفت ، لازم است پزشک را در جریان بگذارید تا علت آن مشخص شود.

0 0 رای ها
امتاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها