مزوتراپی مو

ریزش موی سر از رایج ترین مشکلات در حیطه پوست و مو است که افراد زیادی به دلایل مختلف در سراسر دنیا به آن دچار هستند. این مساله نشات گرفته از ژنتیک و بیماری های مختلفی بوده که در صورت رفع آن ها ، ریزش مو نیز متوقف شده و یا از شدت آن کاسته می شود. در میان تکنیک های موثر بر ریزش مو و درمان آن ، مزوتراپی مو یکی از شناخته ترین گزینه هایی است که با داشتن پیشینه ای نسبتا قدیمی ، تاثیرات شگرفی بر رشد موها داشته و می تواند درمان ریزش موهای سر خانم ها و آقایان را میسر نماید. در ادامه این مبحث از سایت دکتر فرشاد رحیمی با ما همراه شوید.

 

مزوتراپی مو - دکتر فرشاد رحیمی

 

مزوتراپی مو چیست؟

این تکنیک ، نوعی درمان موثر بر متوقف کردن ریزش مو بوده که در پی بهره مندی از آن ، منجر به تحریک غدد در جهت رشد آن ها می شود. در این شیوه درمانی ، ترکیبی از مواد به کف سر و در عمقی مناسب در پوست تزریق می شود که موجب تقویت ریشه موها می گردد. در این روش ، با استفاده از سرنگ های مخصوص ، داروهای مورد نظر به لایه درم پوست تزریق می شوند. پیاز مو در لایه درم پوست قرار گرفته ، بنابراین با ورود ترکیب به این لایه ، تقویت پیاز مو صورت می پذیرد. اما هدف از مزوتراپی مو ، متفاوت از کاشت مو با شیوه های مختلف است. برخی افراد به علت ریزش موی گسترده ، به سراغ کاشت مو می روند و برخی دیگراز طریق تکنیک های جدید به تقویت موهای خود می پردازند.

انواع ریزش مو

در ابتدا برای بهره مندی و آشنایی با مزوتراپی مو در تهران ، نیاز است با انواع ریزش مو که بسیار متنوع هستند به خوبی آشنا شویم. دلایل ریزش مو ممکن است به علت استرس و فشار عصبی ، اختلال در هورمون ها ، ژنتیک و یا گذران دوره بارداری و ابتلا به برخی بیماری ها نظیر کم خونی باشند. برخی از انواع ریزش مو را می توان با بهره گیری از مزوترپی درمان نمود. در ادامه این بخش به انواع قابل درمان با این تکنیک توسط دکتر فرشاد رحیمی می پردازیم:

 • آلوپسی اینولوشنال

اغلب افرادی که در سنین بالای 50 سالگی هستند درجاتی از ریزش مو را تجربه می کنند. بنابراین از عوامل مستعد کننده شروع ریزش ، افزایش سن است.

 • آلوپسی آندروژنتیک

این عارضه زمانی رخ می دهد که فرد با طاسی به دلیل ژنیتک روبرو می شود و ممکن است در هر سنی بروز نماید و با مزوتراپی مو قابل درمان است. چنانچه تولید هورمون های آندروژن در حجم زیادی صورت پذیرد ، فولیکول های مو ضعیف شده و موها نازک می گردند. این مساله معمولا در کنار شقیقه ها بیشتر از سایر نواحی رخ می دهد با این حال ، در تاج سر نیز ممکن است مشاهده شود.

 • آلوپسی کششی

این مساله در خانم ها رخ می دهد و به دلیل بستن موی سر مانند مدل موی دم اسبی ، کشش در موها رخ داده و با گذشت زمان و استمرار در این کار ، فولیکول های مو تضعیف شده و همین مساله به ریزش مو در نواحی که کشیدگی مو رخ داده است ، رخ می دهد.

 

مزوتراپی مو - دکتر رحیمی

 

کاندید نامناسب مزوتراپی مو چه کسانی هستند؟

در دنیای امروز و با پیشرفت های مختلف برای حجم دهی و پرپشت نمودن موها روش های مختلفی وجود دارد که مزوتراپی در تهران یکی از موثرترین ها شناخته شده و این تکنیک در سراسر دنیا با اقبال خوبی مواجه شده است. با این حال با توجه به این که تمامی شیوه های درمانی و زیبایی می تواند اثرات جانبی با درجات خفیف یا شدید در فرد ایجاد نمایند، همه افرادی که با کم پشتی موهایشان دست و پنجه نرم می کنند و با وجود امتحان کردن راهکارهای مختلف نتوانسته اند به تراکم مناسبی از مو برسد، نمی توانند از این پروسه بهره مند شوند. این افراد از نظر دکتر رحیمی بهترین دکتر پوست و مو تهران عبارتند از:

 1. در صورتی که بیماری های زمینه ای سبب ریزش مو شدید در فرد شده باشد، نمی توان از مزوتراپی بهره برد. در این اشخاص ابتدا نیاز است بیماری مورد نظر درمان یا تحت کنترل در آید و سپس با این تکنیک به تقویت موها پرداخت. بنابراین افرادی که دیابت نوع یک یا دو دارند، نیاز است این بیماری با مصرف قرص یا انسولین کنترل شده باشد و سپس اقدام به مزوتراپی موهایشان نمایند.
 2. مبتلایان به بیماری های قابل انتقال مانند ایدز و هپاتیت در گروهی هستند که با محدودیت بهره مندی از مزو مواجه می شوند.
 3. اشخاصی که به دلیل ابتلا به هموفیلی داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند، این تکنیک برایشان مناسب شمرده نمی شود و از سوی دکتر پوست و مو درمانی جایگزین برایشان در نظر گرفته می شود.
 4. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار این است که بایست جنس موهای فرد در سلامت کافی و طبیعی باشد به همین دلیل اگر به طور ژنتیکی به کم مویی دچار شده اید و جنس موی بسیار ضعیفی دارید، این درمان برایتان کارساز نیست.
 5. در صورت ابتلا به عفونت های پوستی یا قارچ ها در موضع، لازم است تا درمان کامل آن ها برای مزوتراپی مو دست نگه دارید.
 6. چنانچه فرد تحت درمان با پرتودرمانی یا شیمی درمانی باشد و به همین دلیل دچار ریزش مو شده باشد، ضروری است تا پایان پروسه درمان خود برای استفاده از مزو مو صبر نمایند چرا که اثرات این درمان ها مجددا منجر به ریزش مو شده و درمان را بی اثر می نماید.
 7. در طاسی های شدید نظیر آندروژنی این تکنیک پاسخ نخواهد داد بنابراین خانم ها و آقایان مبتلا به این بیماری پاسخ مطلوبی به درمان مزوتراپی مو نمی دهند.
 8. زنانی که در دوران بارداری هستند، نمی توانند در طول مدت حاملگی خود از این تکنیک استفاده کنند و نیاز است آن را به از زایمان موکول نمایند. علاوه بر این در دوران شیردهی نیز ممکن است اثرات جانبی مزوتراپی مو تهران بیشتر نمود پیدا کند و اغلب پزشکان پیشنهاد می کنند با تغذیه مناسب در طول این دوران از شدت ریزش مو کاست تا زمان مناسب برای بهره مندی از این تکنیک فرا برسد.
 9. و در نهایت اگر دچار واکنش های حساسیت زا و آلرژیک به مواد دارویی هستید حتمااین مساله را با پزشک خود در میان بگذارید تا در خصوص انجام مزوتراپی تصمیم درستی اتخاذ شود.

کاربرد مزوتراپی مو چیست؟

در این شیوه با کنترل کردن میکروالتهاب ، توقف یا محدود شدن ریزش موهای فرد صورت می پذیرد چرا که پروسه با تزریق حجم مشخصی از ترکیبات مغذی انجام می شود. با توجه به ایمن بودن این پروسه و کاهش بروز واکنش های حساسیتی آن ، این روش توانسته جای خود را در در میان شیوه های دیگر باز نماید. با این حال ، کاربردهای مزوتراپی در تهران به نقل از دکتر فرشاد رحیمی عبارتند از :

 1. توقف ریزش مو
 2. سبوره نمودن پوست با کمک تجزیه غدد چربی
 3. درمان شوره سر
 4. درمان خشکی پوست سر
 5. درمان شکننده بودن موها

مزایای مزوتراپی مو

همانطور که می دانید مهمترین و اصلی ترین مزیت این تکنیک ، کمک به رشد مو ها با تزریق مواد مغذی است. این کار را ممکن است بهترین شامپوها و ماسک های مو رایج در بازار نیز نمی توانند به اندازه مزوتراپی مفید واقع شوند. مهمترین فواید این تکنیک درمانی به گفته دکتر فرشاد رحیمی شامل موارد زیر می شوند:

 1. تزریق کردن مواد مغذی به طور مستقیم به لایه درم پوست سر
 2. ایمن بودن پروسه
 3. درد محدود
 4. کاهش التهابات در پوست سر
 5. ترشح سموم مفید لنفاوی

مواد مورد نیاز در مزوتراپی مو

تزریق در لایه زیرین پوست با هدف متوقف کردن ریزش و رویش موها ،  از طریق مواد مختلفی امکان پذیر است. محلول تزریقی از ترکیبات گوناگونی ساخته می شود که بر اساس نیاز فرد و طبق صلاحدید بهترین پزشک مزوتراپی مو تهران، دکتر فرشاد رحیمی انتخاب می شوند. با این حال ، آنچه که در تمامی این ترکیبات مشترک است ، مواد تقویت کننده فولیکول های مو می باشد. این ترکیبات عبارتند از:

ویتامین ها

 1. ویتامین A منجر به کلاژن سازی شده و مواد مورد نیاز پوست در صورتی که پوست سالم باشد ، راحت تر به آن نفوذ می کنند.
 2. ویتامین C آنتی اکسیدان های موجود در این ویتامین ، فرایند کلاژن سازی را تسهیل می نمایند.
 3. ویتامین B5 بهبود یافتن پوست در مزوتراپی تهران با کمک گرفتن از این ویتامین با سرعت بیشتری پیش می رود.
 4. ویتامین H بیوتین در تنظیم میزان ترشحات غدد چربی پوست نقش مهمی ایفا می نماید و معمولا در صورت کمبود این ویتامین در بدن ، ریزش موها اتفاق می افتد.

داروها

برخی داروها در مزوتراپی مو منجر به شدت گرفتن خونرسانی به بافت های بدن می شود که شامل موارد زیر هستند:

 1. بوفلومدیل
 2. پنتوک سیفیلین
 3. میانوکسیدیل

داروهای هورمونی

هورمون درمانی می تواند نتایج  شگفت انگیزی در بهبود شرایط پوست و موی فرد بوجود آورد بنابراین در مزوتراپی مو تهران، توسط دکتر فرشاد رحیمی این داروها مورد استفاده قرار می گیرند:

 1. سیپروترون استات
 2. فیناستراید

عصاره های گیاهی

عصاره های گیاهی از دیگر مواردی هستند که در مزوتراپی مو در تهران بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. معمول ترین این گیاهان که از تخریب فولیکول های مو به دلایل مختلف جلوگیری می نماید و با افزایش خون رسانی به لایه های زیرین پوست ، به تقویت موها می انجامد عبارتند از :

 1. رزماری
 2. جینکوبیلوبا
 3. جنسینگ
 4. نخل اره ای

سایر موارد شامل موارد زیر می شوند:

 1. آنزیم ها
 2. اسید های آمینه

عوارض مزوتراپی مو کدامند؟

تمامی درمان های زیبایی با برخی عوارض ناخواسته همراه هستند بنابراین این تکنیک نیز ممکن است با عوارضی ناخواسته در برخی افراد همراه شود که عبارتند از :

 1. خارش در پوست سر
 2. پوسته پوسته شدن
 3. ادم پوستی

✔نکته: شدت عوارض ناشی از مزوتراپی مو تهران در ناحیه سر ، با توجه به تجربه بالای پزشک و تبحر وی کاهش می یابد و از سویی دیگر افراد مختلف به کوکتل ها واکنش های متفاوتی نشان می دهند بنابراین ممکن است فردی با درجات خفیف تر عوارض مواجه شود و در مقابل فردی دیگر درجات بیشتری از عوارض را تجربه نماید با این حال با رعایت مراقبت های بعد از مزوتراپی می توانید شدت عوارض را کاهش دهید.

0 0 رای ها
امتاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
1 سال قبل

آقای دکتر سلام
جلوی موهام فقط کم پشت شده. با مزو حجمش بیشتر میشه؟

drrahimi14
drrahimi14
پاسخ به  محمد
1 سال قبل

سلام. بعد از تکمیل جلسات درمانی با مزو بسیار بهتر خواهد شد. البته شاید نیاز به درمان‌های کمکی مثل پی‌آر‌پی باشه.