میکرونیدلینگ

پوست ، بستر تمامی زیبایی های ظاهری انسان است. بدین معنی که اگر تمام اجزای صورت شما بطرز منحصر به فردی مطبوع باشد ، ولی پوست شما لطیف نباشد ، زیبایی آنها به چشم نخواهد آمد. برای حفظ شادابی و جلوگیری پیری پوست متدهای بسیاری مطرح شده اند. یکی از موثرترین نوع آنها میکرونیدلینگ می باشد. با تغییر شیوه زندگی افراد ، نیازهای روز افزون به مراقبت های پوستی مطرح شدند. استفاده از محصولات مختلف پوست با روش های درمانی تهاجمی و غیر تهاجمی متعدد ، زیباطلبان را به خود جذب کرده است تا بیش از پیش نیاز آنان را ارضا کند. این روش ها رنج وسیع سنی از این افراد را در برمیگیرد. هر کدام با هدف خاص خودشان به نتایج مطلوب خود دست می یابند که در این بین این شیوه قدیمی اما کارآمد جایگاه ویژه ای در بین طرفداران پیدا کرده است. ارتباط مستقیم این تکنیک با کلاژن سازی پوست ، جوانی و شادابی پوست را به ارمغان می آورد. در این مقاله از زبان دکتر فرشاد رحیمی تمامی جوانب این شیوه را توضیح داده ایم.

میکرونیدلینگ - دکتر رحیمی

میکرونیدلینگ چیست ؟

روش کم تهاجمی برای پوست افراد است که توسط بهترین دکتر پوست و مو در تهران مورد استفاده قرار میگیرد. این روش با نام القای کلاژن نیز رایج میباشد .با استفاده از سوزنهای کوچک و نازک ، حفره های بر روی بیرونی ترین لایه پوست شما ایجاد میشود. این تغییرات جزئی یک روش درمانی است که موجب تولید بیشتر کلاژن و الاستین میگردد. پروتئین های یاد شده برای سفتی و لطافت پوست مورد نیاز میباشد .موارد استفاده آن بیشتر بر روی پوست صورت است ، اگرچه ممکن است افراد برای لکه های در گردن ، پشت و پاهای خود نیز از آن استقبال کنند. قابل ذکر است که این پروسه درمانی نیاز به مداومت و تکرار دارد یعنی با یکبار انجام دادن ممکن است به نتیجه دلخواه خود نرسید.

چه کسانی می توانند میکرونیدلینگ انجام دهند؟

این روش برای افرادی پیشنهاد میگردد که به مشکلات زیر دچار شده اند:

 • پوست با منافذ باز

اغلب افراد دارای پوست چرب با این پدیده مواجه میشوند. با این تکنیک منافذ بتدریج بسته و پوستی شفاف را موجب می شود.

 • پوست چروک و دارای خطوط

برای محو کردن خطوط موجود که بر اثر پیری پوست به وجود می آید ، مناسب است.

 • پوست دارای جای زخم و جوش و سوختگی

از طریق تحریک بافت های مرده به آنها کمک میکند دوباره تولید شوند و اثار به جای مانده را حذف کنند.

 • پوست شل و افتاده

یکی از قابلیت های میکرونیدلینگ سفت کردن پوست در کنار ساخت کلاژن میباشد.

 • جای ترک های ناشی بارداری ، کاهش یا افزایش وزن

این آثار جلوه نازیبایی را برای افراد ایجاد میکند و تقریبا تمامی افراد در اثر رشد یا کاهش عضلات با آن مواجه هستند.

✔نکته : طبق تحقیقات این روش میتواند به افرادی که با عارضه های زیر دست و پنجه نرم میکنند نیز کمک کنند:

 1. کسانی که طاسی سکه ای مو دارند (ریزش مو بعلت بیماری سیستم ایمنی ، کم خونی ، التهاب تیروئید)
 2. افراد دارای بیماری هایپر هیدروزیس(تعرق بیش از حد و غیر طبیعی)

در برخی موارد مشاهده شده است که از این تکنیک برای تزریق موضعی دارو یا واکسن از طریق پوست نیز استفاده شده است.

 

میکرونیدلینگ - دکتر فرشاد رحیمی

 

میکرونیدلینگ به چه کسانی توصیه نمیشود؟

قبل از اینکه از این روش استفاده کنید در صورت داشتن عارضه های زیر آن را با پزشک خود درمیان بگذارید:

 1. آکنه یا مصرف دارو برای آکنه .آکنه و جوش های فعال از موانع استفاده از این تکنیک میباشند. قبل از شروع پروسه یک دوره کنترل جوش مورد نیاز است زیرا ایجاد جوش های مجدد اثر آن را از بین میبرد و در برخی موارد به تشدید عارضه منجر میشود.
 2. داشتن اختلالات خونی یا مصرف دسته از داروها که از انعقاد خون جلوگیری میکند.
 3. بیماران سرطانی که پروسه های شیمی درمانی و پرتودرمانی را پشت سر میگذارند برای انجام این پروسه در تهران مناسب شمرده نمی شوند.
 4. بهترین دکتر میکرونیدلینگ در تهران عقیده دارند که برای افراد دارای اگزما و تبخال این تکنیک مناسب شمرده نمی شود.
 5. کسانی که جای زخم آنها به سختی جوش میخورد و تا مدت طولانی باقی میماند.
 6. اگر خال ، کک و مک و لکه های پوستی دارید که اخیرا تغییر وضعیت داده اند (بزرگ شدند ، تغییر رنگ دادند یا خونریزی میکنند)
 7. کسانی که به تازگی دیگر روشهای جوانسازی را امتحان کرده اند.
 8. افراد باردار برای انجام این کار بهتر است با پزشک مشورت کنند.

اقدامات قبل از میکرونیدلینگ

با مشورت با بهترین پزشک پوست و مو در تهران ابهامات این روش را بطور کامل برطرف کنید تا از استرس آن دور بمانید. در این زمان سابقه پزشکی شما بررسی میشود و با ارزیابی وضعیت پوستتان پروسه به نحو احسنت به پایان میرسد . اغلب اوقات از پوست شما در قبل و بعد از عمل عکس گرفته میشود تا به این ترتیب شاهد تغییرات باشید. پزشک مربوطه قبل از پروسیجر ممکن است به شما پیشنهاد بدهد که در روتین خودتان از ویتامینهای A و Cاستفاده کنید. این کار کمک شایانی به بهبود پروسه درمان میکند. اگر پوست شما شل باشد ، ممکن از قبل از انجام تکنیک مجبور به مصرف کرم های کلاژن ساز باشید. از عواملی که باعث تحریک پوستتان (ریتینوئیدها و لایه بردارها) میشود دوری کنید.

فرآیند حین میکرونیدلینگ

پاکسازی پوست از اقدامات اولیه میباشد. این کار از ورود آلودگی ها به پوست جلوگیری میکند و از طرفی بستر را برای استفاده کرم بی حسی فراهم میکند. سپس پماد موضعی بی حسی اعمال میشود. به این منظور ممکن است از لیدوکائین نیز استفاده شود. مدت زمان 30 الی 45 دقیقه مورد نیاز است تا تاثیر آنها مشهود شود. برخی از پزشکان برای تاثیر هرچه سریعتر بی حسی ، روی پماد را با نایلون استرلیزه میپوشانند .سپس با استفاده از غلتک دستی یا ابزار الکتریکی به آرامی جراحات جزئی از طریق سوزن بر روی پوست شما اعمال میشود.در نوع الکتریکی آنها ، سوزنها به صورت خودکار بالا و پایین میشوند و در پوست شما فرو میروند. لازم به ذکر است که طول سوزنها قابل تنظیم است(بین 5/0 تا 2 میلی متر). بنا به صلاحدید بهترین دکتر میکرونیدلینگ در تهران ، بسته به ضخامت پوست ممکن است از طول سوزنهای بیشتر استفاده شود. در بعضی موارد مشاهده شده است که جای زخم های عمیق برای حذف به سوزنهای بلند تر نیاز دارد. حسی که حین فرایند به شما القا میشود سوزش و خراش است. این روش جوان سازی پوستهایی که روی استخوان قرار گرفته است مانند استخوان گونه و پیشانی دردناک تر است ؛ زیرا در این صورت عصب آنها نیز تحریک میشود. اگر شاهد اندکی خونریزی بودید نگران نباشید زیرا طبیعی است. طول مدت آن میتواند بسته به ناحیه مورد درمان و عمق آن ، بین 15 دقیقه تا چند ساعت به طول بیانجامد.

بعد از فرایند میکرونیدلینگ

این پروسه زیبایی به صورت سرپایی انجام میشود و بیمار بلافاصله بعد از انجام آن میتواند به خانه بازگردد. پوست شما به مدت 5 روز متورم خواهد بود. یکی از راهکارهای همواره توصیه شده استفاده از کمپرس یخ میباشد .برای آرایش کردن مانعی وجود ندارد تنها به یاد داشته باشید که از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری فرمایید. در این پروسه درمانی پوست شما به شدت تحریک پذیر است و رعایت نکردن مراقبتهای لازم نه تنها شفافیت بلکه لکه های جدیدی را نیز ایجاد میکند. همچنین اقدامات زیر میتواند شما را در بهبود هر چه سریعتر یاری کند :

 1. استفاده از آبرسانها
 2. سرمهای آنتی اکسیدان
 3. استفاده از ماسکهای خنک کننده
 4. استفاده از پپتیدهای کلاژن ساز(پروتئین های خیلی کوچک یا مینی پروتئینها)

مزایای این پروسه

با بهبود ظاهر و بافت پوست شما ، چهره ای شاداب و روشن را فراهم می آورد. تاثیرات چشمگیری بر آثار زخم ها ، چین و چروک های و دیگر عارضه های پوستی دارد. به عقیده بهترین دکتر میکرونیدلینگ در تهران ، بر خلاف دیگر متدهای جوانسازی پوست که از حرارت ، نور و اشعه استفاده میکنند تغییری در رنگ پوست شما ایجاد نمیکند. این ویژگی دلخواه افرادیست که پوست صورت آنها تیره میباشد. مدت زمان و عوارض آن در مقایسه با نتایج شگفت انگیز آن ناچیز است.

عوارض این روش جوان سازی

میکرونیدلینگ از انواع بی عارضه تلقی میشود اما در مواردی منجر به نتایج زیر میشود:

 1. کبودی
 2. جای زخم
 3. عفونت پوستی
 4. پوسته پوسته شدن

روزهای بعد از پروسه زیبایی احساس سوزش در پوست شما نمایان میگردد. در برخی موارد افراد با خشکی و پوسته پوسته شدن آن مواجه میشوند که استفاده از نرم کننده توصیه میشود. همانطور که قبلا اشاره شد ممکن است جز دسته افرادی باشید که بیشتر از یکبار به آن نیاز داشته باشید. فاصله تکرار آن بین 3 تا 8 هفته میتواند متغییر باشد.بعد از 3 تا 6 ماه نتیجه آن نمایان خواهد شد و سپس برای حفظ اثرات آن میتوانید سالی یکبار آن را انجام دهید. در مجموع به 5 الی 6 بار انجام مداوم طبق زمان بندی ذکر شده نیاز است.

علائم خطرناک ناشی از میکرونیدلینگ

 1. خونریزی بیشتر از 24 ساعت
 2. تاول های پوستی
 3. تورم بیشتر از یک هفته

جوانسازی پوست در خانه

ابزارهای خانگی میکرونیدلینگ برای مصرف عموم در دسترس است که نیاز به مهارت خاصی برای اعمال ندارد. این روش بسیار مقرون به صرفه بوده اما یک سری تفاوت بارز بین نوع خانگی با کلینیکی آن وجود دارد. سوزنهای آنها با هم تفاوت دارد. شیوه خانگی این تکنیک از سوزنها کوتاه تر و کندتری برای اعمال تغییرات استفاده میکند. به دلیل اینکه در عمق کمتری از پوست فرو میروند یا به عبارت دیگر سطحی هستند ، عوارض چندانی ندارند. از سوی دیگر اثر درمانی آن نیز با نوع کلینیکی آن توسط بهترین پزشک میکرونیدلینگ تهران قابل قیاس نمیباشد. ابزار خانگی همانند نوع الکتریکی آن با افزایش گردش خون شفافیت را به ارمغان می آورد ، اما نتایج حاصل از ان موقتی خواهد بود. ازآنجایی که آلودگی های این ابزار به سختی زدوده میشوند، بنابراین احتمال افزایش عفونت پوستی در این روش وجود دارد.

تفاوت میکرونیدلینگ با میکرودرم آبریژم

بخاطر شباهت لفظ این دو تکنیک ممکن است آنها به اشتباه به جای هم استفاده شوند. اگر چه هر دوی آنها دارای نقطه مشترک جوانسازی پوست هستند اما در میکرودرم از سوزن استفاده نمیشود و در عوض دکتر از ابزار سمباده مانندی برای لایه برداری استفاده میکند. این روش تنها لایه رویی پوست تحت تاثیر قرار میدهد در حالی که از این روش جوانسازی پوست برای لایه های عمیق تر استفاده میشود. بنابراین برای مشکلاتی که عمق بیشتری دارند روش دوم بهتر خواهد بود.

شیوه های طبیعی برای رهایی از جای جوش

به گفته بهترین پزشک میکرونیدلینگ در تهران ، جای آکنه و جوش ها بر روی صورت افراد با لایف استایل های متفاوت طبیعی است. بیماری های پوستی ، تغییرات هورمونی ، بلوغ و قرار گرفتن در معرض افتاب دشمنان اصلی شادابی و جوانی پوست هستند. پوست انسان با کلاژن سازی این آسیبهای وارده را جبران میکند اما در برخی موارد برای تحریک کلاژن سازی نیاز به عامل بیرونی نظیر کرمها یا درمانهای گیاهی خانگی است ؛ زیرا طبیعت انسان به خودی خود جوابگو نیست. برای کسانی که طرفدار این نوع درمانها هستند روش های طبیعی زیر پیشنهاد میشود:

 • روغن سیاهدانه
 • روغن دانه گل رز
 • عسل
 • آلوئه ورا

بعلاوه داشتن رژیم غذایی خاص نیز شما را برای رسیدن به پوست شفاف کمک میکند اگر چه این روش جایگزین میکرونیدلینگ نمیباشد و طی دوره طولانی و حتی طول عمر نتایج مثبت آن نمایان اما صحبت از آنها خالی از لطف نمیباشد:

 • مصرف امگا 3

از دسته اسید چرب مفید است که به جوان ماندن پوست کمک میکند و اغلب در ماهی های آب سرد مانند ( سالمون ، شاه ماهی و ساردین) ، سبزیجات (دانه کتان ،گردو و …) یافت میشوند.

 • مصرف ویتامین D

این ویتامین از آفتاب نیز دریافت میشود باید توجه شود که در معرض آفتاب بودن نتیجه عکس در پی خواهد داشت.

 • پرهیز از کرم های استروئیدی برای خارش

این کرم ها با داشتن کورتیزون ، کلاژن های پوست را کاهش میدهند.

سایر موارد عبارتند از :

 • مصرف میوه ها وسبزیجات
 • استفاده از نرم کننده و آبرسان ها
 • انجام ورزش روزانه
 • استفاده از کرم ضد آفتاب
 • پرهیز از استعمال سیگار

هزینه میکرونیدلینگ

این پروسه می تواند در مناطق مختلف هزینه متفاوتی داشته باشد و هر پزشک نیز می تواند با توجه به سابقه و تخصص خود یک قیمت مشخصی بابت دستمزد داشته باشد و این موضوع باعث می گردد تا قیمت این پروسه با مراجعه به پزشکان و یا مراکز مختلف متفاوت باشد. همچنین موضوع دیگری که امکان دارد برای شما جذاب باشد این است که این روش جوان سازی پوست پروسه ای زیبایی محسوب می گردد ، اما در صورتی که پزشک تشخیص دهد که شما نیاز به انجام این روش جوان سازی دارید و این پروسه برای شما واجب است می توان آن را درمانی نیز محسوب کرد. ضمنا ممکن است که برخی از پزشکان یا کلینیک ها به شما این اجازه و قابلیت را بدهند تا به صورت قسطی هزینه این عمل زیبایی را بپردازید.

واقعیت های مهم درباره میکرونیدلینگ که باید بدانید

 • درباره پروسه :
 1. این پروسه زیبایی با استفاده از سوزن های مخصوص پوست را به شکل نقطه ای لایه برداری می کند
 2. هدف از این پروسه این است که باعث تولید دوباره کلاژن و بافت پوست گردد تا پوست را لطیف تر و خوش رنگ و زیبا سازد
 3. از این روش به شکل عمده در صورت استفاده می شود تا باعث بهبود و جوان سازی شما شود
 • ایمن بودن پروسه :
 1. میکرونیدلینگ بسیار کم تهاجم است و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد
 2. برای تمام افرادی که به طور کلی از سلامت کافی برخوردارند مناسب است
 3. این روش زیبا سازی ممکن است برای افرادی که یکسری داروهای خاص مربوط به بیماری های پوستی مانند آکنه مصرف می نمایند نا مناسب باشد
 4. امکان دارد تا چند روز قرمزی و خارش را در ناحیه عمل شده تجربه کنید
 • سهولت پروسه :
 1. هر جلسه از این پروسه 30 دقیقه زمان میبرد
 2. امکان دارد به چند دوره میکرونیدلینگ برای دستیابی به بهترین نتیجه نیاز داشته باشید

چه کسانی نباید میکرونیدلینگ انجام دهند ؟

در صورتی که مشکلات زیر را دارید یا به این بیماری ها مبتلا هستید نباید این پروسه را انجام دهید :

 • آکنه پوستی دارید یا داروهای مربوط به درمان آن مصرف می کنید
 • خون شما مشکل دارد یا داروهای ضد انعقاد خون مصرف می نمایید
 • به سرطان مبتلا هستید و در حال انجام شیمی درمانی یا اشعه درمانی هستید
 • تبخال و مشکلات پوستی این چنینی
 • زخم های متورم و خشک پوستی
 • هر گونه نا هنجاری برروی پوست که سطح آن را متورم یا ملتهب کند و یا باعث خونریزی گردد
 • ابتلا به بیماری های خاص پوستی

مزایای میکرونیدلینگ

این پروسه می تواند ظاهر بافت و کیفیت ساختار پوست شما را بهبود بخشد. همچنین می توانید با این روش علامت های روی پوست یا علائم کشیدگی پوست و غیره را از بین ببرید. این روش جوان سازی پوست بر خلاف بسیاری از این پروسه ها که در آن ها از گرما نور و یا لیزرهای مختلف استفاده می شود باعث از بین رفتن رنگ دانه ها یا کمرنگ شدن در پوست فرد نمی گردد. این مزیت باعث می شود تا روش میکرونیدلینگ یک پروسه جوان سازی ایده آل باشد به خصوص برای افرادی که تن رنگ پوست تیره تری دارند.

چه انتظاری باید بعد از این پروسه جوان سازی داشته باشید ؟

بعد از این پروسه تا چند روز یا یک هفته حس سوزش و یا کشیده شدن در پوست خود خواهید داشت. همچنین برخی از افراد هستن که دچار خشکی پوست می شوند ، اما جای نگرانی نیست ؛ زیرا می توانید با مرطوب کننده ها این مشکل ر رفع نمایید.
به طور کلی اکثر افراد نیاز به انجام چند مرحله از میکرونیدلینگ به صورت دوره ای دارند که بین 3 الی 8 هفته زمان میبرد. همچنین ممکن است حدود 3 الی 6 ماه زمان ببرد تا شما بتوانید نتایج این پروسه را مشاهده نمایید. برای باقی ماندن نتیجه به شکل دائم نیز باید سالی یکبار این پروسه جوان سازی پوست را انجام دهید.

1 1 رای
امتاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حوری
حوری
1 سال قبل

سلام آقای دکتر میکرونیدلینگ برای جای فرورفتگی عمیق زخم هم استفاده میشه؟

drrahimi14
drrahimi14
پاسخ به  حوری
1 سال قبل

سلام. بطور کلی یکی از درمان‌های اسکار میکرونیدلینگ هست. اما در موارد اسکار عمیق نیاز هست با انجام سابسیژن باندهای چسبندگی رو درمان کرد و سپس از میکرونیدلینگ یا سایر روش‌های مورد نیاز استفاده کرد